Jakie są rodzaje kątowników aluminiowych i gdzie się je stosuje?

Jakie są rodzaje kątowników aluminiowych i gdzie się je stosuje?

Kątowniki aluminiowe mają wiele zastosowań – między innymi ze względu na to, że producenci oferują je w wielu odmianach. Mogą sprawdzić się również w Twoich projektach! Aby tak się stało, warto zapoznać się z rodzajami kątowników aluminiowych i dowiedzieć się, czym różnią się od siebie. Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat!

Kątowniki aluminiowe: podział ze względu na kształt

Każdy kątownik aluminiowy (https://ulamex.com.pl/katownik-aluminiowy) składa się z dwóch ścianek (płaskowników) umieszczonych względem siebie pod kątem prostym. Nie zawsze jednak wyglądają one tak samo. Najpopularniejszym rodzajem są kątowniki równoramienne, gdzie oba ramiona mają taką samą wysokość. Możesz także spotkać się z kątownikami nierównoramiennymi, w których jedno ramię jest wyższe od drugiego.

Oba rodzaje kątowników aluminiowych doskonale nadają się do wykonywania konstrukcji wsporczych czy jako materiały wykończeniowe. Warto jednak pamiętać, że kątowniki o symetrycznych ramionach równomiernie przenoszą obciążenia. Kątowniki nierównoramienne można za to zastosować w nietypowych projektach, gdzie jedna z metalowych części musi być dłuższa.

Aluminium w kilku wydaniach: grubość i sposób wykończenia kątowników

To właśnie aluminium wybiera się najczęściej jako materiał na kątowniki – ze względu na to, że jest lekkie, łatwe w obróbce i odporne na korozję. Poszczególne kątowniki różnią się jednak od siebie detalami wykonania. Podstawową różnicą jest grubość ścianek. Ta wartość może się wahać od 2 do nawet kilkunastu milimetrów. Im grubsze ścianki, tym cięższy, ale również bardziej wytrzymały jest kątownik. Warto mieć to na uwadze przy wyborze odpowiedniego produktu. Lekkie kątowniki wykorzystuje się np. w motoryzacji i lotnictwie, mogą także służyć jako materiały dekoracyjne w meblarstwie. Cięższe, wykonane z grubszych ścianek sprawdzą się np. w budownictwie.

Pomiędzy kątownikami są różnice widoczne gołym okiem i takie, których nie widać. Do pierwszych należy sposób wykończenia. Producenci oferują kątowniki surowe (nieanodowane), w kolorze naturalnego aluminium, a także anodowane – pokryte warstwą nadającą połysk i chroniącą przed korozją oraz malowane proszkowo.

Na pierwszy rzut oka trudno za to dostrzec różnicę w stopie aluminium – a jest ona bardzo ważna w kontekście wytrzymałości kątowników. Standardowo wykorzystuje się stopy EN AW-6060 i EN AW-6063, lekkie, odporne na korozję, łatwe w obróbce. W trudnych warunkach lepiej sprawdzi się wzmocnione aluminium: stopy EN AW-7075, EN AW-6082, wykorzystywane m.in. w lotnictwie i do budowy maszyn przemysłowych.

Jakie kątowniki aluminiowe wybrać do montażu na zewnątrz, a jakie do wnętrz?

Podczas wyboru kątownika, który będzie zamontowany na zewnątrz, najważniejszym kryterium jest odporność na korozję. Każde aluminium dość dobrze radzi sobie w wilgotnych warunkach, ale najlepiej sprawdzi się tu kątownik z aluminium anodowanego. Jeśli chcesz użyć go do budowy ogrodzenia, elementów małej architektury czy mebli ogrodowych, z powodzeniem wystarczy stop 6060.

Szukając kątownika aluminiowego do wnętrz, możesz zwrócić większą uwagę na estetykę wykończenia. Jeśli kątownik ma być elementem dekoracyjnym, najlepiej postawić na modele o cienkich ściankach, z aluminium anodowanego lub pomalowanego proszkowo na odpowiedni kolor.

Opublikuj komentarz