Projektowanie rynien zgodnie z architekturą: Jak dopasować styl rynien do charakteru domu

Projektowanie rynien zgodnie z architekturą: Jak dopasować styl rynien do charakteru domu

Wybierając system odprowadzania wody z dachu, należy kierować się przede wszystkim jakością i funkcjonalnością. Dzięki temu ochronisz przed zawilgoceniem elewację domu oraz fundamenty. Warto jednak wziąć pod uwagę także aspekty estetyczne. Szeroka gama rozwiązań oferowanych przez rynek pozwala idealnie dopasować rynny do charakteru budynku.

System rynnowy dopasowany do kolorystyki dachu

Dobierając rynny do budynku, za punkt odniesienia powinniśmy obrać przede wszystkim kolor dachu, gdyż to bezpośrednio z nim system odprowadzania wody będzie połączony. W tej kwestii do wyboru są dwa warianty. Pierwszy z nich, bezpieczniejszy, to wybór rynien w odcieniu jak najbardziej zbliżonym do koloru dachu. Drugi wariant polega na doborze rynien na zasadzie kontrastu. To opcja odważna, przyciągająca wzrok i nadająca wyrazistości linii dachu, zwłaszcza jeśli wykorzystamy takie połączenia, jak jasne pokrycie dachowe z ciemnymi rynnami (i na odwrót). 

Jeśli masz problem z doborem odcienia rynien, poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych połączeń kolorystycznych, dzięki którym uzyskasz satysfakcjonujący efekt wizualny:

  • czarny dach – polecane są jasne barwy akcentujące linię dachu (RAL 9010), antracyt metaliczny (RAL 9007) lub czarny kolor np. w odcieniu RAL 9005,
  • czerwony dach – najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie czerwonych rynien (np. RAL 3011) lub w kolorze czekoladowego brązu (RAL 8018),
  • antracytowy dach – podobnie, jak w przypadku czarnego dachu, sprawdzą się zarówno jaśniejsze barwy, jak i antracyt metaliczny (RAL 9007),
  • grafitowy dach – świetnie będzie komponować się z czernią (RAL 9005) lub grafitem z palety RAL 7016. 

Rynny współgrające ze odcieniem elewacji i innych elementów wykończenia domu

Pamiętaj, aby kolorystykę systemu rynnowego dobierać nie tylko do koloru dachu, ale także pozostałych elementów budynku, takich jak parapety, podbitka dachowa, elewacja, okna i drzwi zewnętrzne. Szczególnie ważny jest kolor elewacji. Na tle jasnej ściany świetnie będą prezentować się rynny w odcieniach brązu oraz antracytu. Z kolei w przypadku ciemnej elewacji, ciekawie mogą wyglądać rynny w jaśniejszych barwach. Jeśli natomiast chcesz uzyskać stonowany i elegancki efekt, dobierz kolor rynien do stolarki okiennej i drzwiowej. 

System odprowadzania wody z dachu może uzupełniać styl architektoniczny budynku

Warto uwzględnić również styl architektoniczny budynku. Nowoczesne domy o prostych, minimalistycznych liniach oraz utrzymane w neutralnych kolorach, najlepiej będą prezentować się z rynnami metalowymi w odcieniu dostosowanym do pokrycia dachowego. Jeśli chcesz uzyskać ciekawy efekt wizualny, możesz zastosować kontrast. W przypadku budynków o stylistyce klasycznej, rynny mogą istotnie wpłynąć na walory estetyczne, podkreślając jej wyjątkowość. Taki efekt uzyskasz z pomocą rynien w odcieniach miedzi czy brązu, które dodają budynkowi wyrafinowanego charakteru.

Kształt rynien podkreślający charakter domu

Wybór rynien oznacza nie tylko skupienie się na kolorze, ale i kształcie poszczególnych elementów systemu. Do najpopularniejszych rodzajów zaliczają się rynny okrągłe i kwadratowe. Pierwsze z nich mają najbardziej uniwersalne zastosowanie i pasują praktycznie do większości stylów architektonicznych. Rynny kwadratowe natomiast dedykowane są głównie do budynków w stylu modernistycznym. 

Wybór kompletnego systemu rynnowego zamiast pojedynczych elementów

Ostatnim punktem kluczowym dla wyboru rynien, jest postawienie na kompletny system odprowadzania wody z dachu. Dzięki temu unikniesz wrażenia nieporządku i braku spójności, a sam budynek nie zostanie wizualnie przytłoczony nadmiarem różnych elementów. Na system rynnowy składają się – poza rynnami – takie części, jak rury spustowe, wylewki, obejmy, łączniki, narożniki czy elementy uzupełniające.

Proponowane przez firmę Pruszyński systemy rynnowe NIAGARA uwzględniają wszystkie niezbędne składowe potrzebne do zaprojektowania systemu odprowadzania wody z dachu. Oferowane rynny i elementy uzupełniające są przeznaczone zarówno dla nowych, jak i remontowanych budynków – niezależnie od rodzaju pokrycia dachowego. Występują w szerokiej gamie kolorystycznej i materiałowej. Cechują się dużą wytrzymałością, designem docenianym przez projektantów oraz łatwością montażu potwierdzoną przez wykonawców. W ofercie kolekcji NIAGARA znajdują się zarówno rynny okrągłe, jak i kwadratowe. 

Opublikuj komentarz